Оплата праці у проекті Трудового кодексу: коментар учасників Робочої групи з доопрацювання ТК

1 березня 2016 року Робоча група з підготовки проекту Трудового кодексу (ТК) до розгляду парламентом у другому читанні завершила роботу над розділами про відпустки та умови оплати праці. Активну участь у підготовці Трудового кодексу беруть представники профспілок і редакція журналу «Кадровик-01»

1 березня 2016 року Робоча група з підготовки проекту Трудового кодексу (ТК) до розгляду парламентом у другому читанні завершила роботу над розділами про відпустки та умови оплати праці. Активну участь у підготовці Трудового кодексу беруть представники профспілок і редакція журналу «Кадровик-01».

Заступник голови Укрнафтогазпрофспілки, заступник керівника Робочої групи (далі — РГ) Сергій Українець відмічає важливі здобутки профспілок в роботі над новим трудовим законодавством, зокрема, підвищаться гарантії з оплати і рівень безпеки праці.

Підвищено гарантії з оплати праці

Залишено без змін статті 219 ТК щодо форм оплати праці та 239 — про порядок оплати праці внаслідок допущення браку. Утім, у процесі обговорення члени РГ підтримали пропозицію Мінсоцполітики, що дозволяє полегшити правовий стан працівника: якщо працівник допустив виготовлення продукції, що виявилась браком, але цей брак було усунуто самим працівником, то йому зберігається виплата винагороди, за умови, що робітник, за вини якого це сталося, усунув брак у вільний від роботи час.

Статтю 223 ТК, що регламентує умови оплати праці за трудовим договором про роботу вдома, доповнено: вона охоплюватиме не лише роботу вдома, а й дистанційну роботу.

Головний редактор Експертус Кадри Ірина Житкова: «Експерти журналу «Кадровик-01» подали до РГ проект статті, що регламентуватиме дистанційну роботу. Безумовно, на сьогодні сторонам трудових відносин дуже не вистачає цієї прогресивної форми організації роботи працівників». 

Підвищено норми оплати праці у шкідливих умовах, у нічний час та надурочних робіт

Пропонувалося у статті 225, яка регулює оплату праці на важких роботах, на роботах з небезпечними для здоров’я умовами праці, спростити формулювання та передбачити особливі умови оплати такої праці «в умовах перевищення гігієнічних нормативів».

РГ підтримала профспілкову пропозицію стосовно того, що на важких роботах, на роботах з небезпечними для здоров’я умовами праці працівникові встановлюється підвищена оплата праці (з дотриманням мінімальних державних гарантій, умов галузевої і міжгалузевої угоди) — не менше ніж 10%.

Нині за нормами, встановленими Урядом, доплата за шкідливі і важкі умови праці становить 8%.

Статтею 230 ТК передбачається підвищити оплату праці за роботу у нічний час і — не нижче ніж 30% (зараз — 20%) тарифної ставки посадового окладу за кожну годину.   ТК встановлено, що при почасовій формі оплати праці кожна година надурочних робіт оплачується у подвійному розмірі, а при перевищенні норми в 120 годин на рік — кожна додаткова година оплачується у потрійному розмірі.

Народні депутати пропонували зменшити розмір доплати до 1,5 ставки, але РГ одностайно відхилила цю пропозицію, як і пропозицію взагалі виключити граничну норму понадурочних робіт (в 120 годин).

Підвищено рівень безпеки праці

Підтримано пропозицію профспілок, внесену через народних депутатів, про збереження працівнику середнього заробітку за час вимушеного простою внаслідок виникнення (не з його вини) ситуації небезпечної для життя або здоров’я працівника.

Регламентовано умови перебування працівників під час простою: або на робочому місці, або поза ним — це визначається колективним договором.

Регламентовано виплату зарплати у безготівковій формі

Частиною другою статті 240 ТК передбачено, що зарплата може виплачуватись у безготівковій формі за письмової згоди працівника.

Була спроба виключити норму, що роботодавець може запроваджувати часткову виплату зарплати в натуральній формі у сільському господарстві. Але таке рішення має погоджуватись з виборним органом первинної профспілкової організації. Пропонувалося умову про погодження виключити, але це не було підтримано, щоб запобігти можливому нав’язуванню працівникові з боку роботодавця виплату зарплати натурою.

За пропозицією профспілок до цієї статті було включено норму про те, що така виплата може здійснюватись лише за письмовою заявою працівника.

Роботодавець має повідомляти працівника про його зарплату у письмовій формі

РГ підтримала поправку, що зарплату можна виплачувати не лише двічі на місяць, а й частіше, як і те, що під час виплати зарплати роботодавець повинен письмово повідомляти працівника не лише про її розмір, відрахування, але й нарахування роботодавця. Це зроблено задля того, аби працівник був упевнений, що роботодавець сплачує внески за працівника для пенсії, оплати тимчасової непрацездатності тощо.

Підтримана профспілкова пропозиція, що відомості про оплату праці працівника є не тільки конфіденційною інформацією, а надаються лише у передбачених законом випадках відповідним органам, або на вимогу самого працівника.

Профспілки пропонували доповнити ТК нормою, що роботодавець не має права забороняти працівникам розголошувати відомості про свою зарплату, але пропозиція не була підтримана.

Встановлена диференційована вихідна допомога

Статтею 252 ТК встановлена диференційована вихідна допомога при звільненні у зв’язку зі скороченням:

  • якщо стаж роботи до 5 років, працівникові виплачується середньомісячна зарплата;
  • до 10 років – двомісячна середня зарплата;
  • більше 10 років – тримісячна середня зарплата.

Як і в чинному Законі України «Про відпустки», у статті 248 ТК зазначено, що гарантійні виплати у разі відпустки виплачуються не пізніше ніж за три дні до початку відпустки. Ця норма залишається в ТК.

Частиною третьою цієї статті передбачено, що коли працівник призивається або вступає на військову службу, йому виплачується вихідна допомога у розмірі двомісячної середньої зарплати. Була пропозиція скоротити розмір вихідної допомоги до місячної для працівників, яких прийнято тимчасово (до двох або чотирьох місяців), але РГ її відхилила.

Встановлено гарантії та компенсації працівникові в разі переведення в іншу місцевість

Ще одна важлива профспілкова поправка — до ТК внесено додаткову статтю 252-1, якою встановлено гарантії та компенсації працівникам у разі переведення в іншу місцевість (витрати на його проїзд та членів його сім’ї, витрати на перевезення майна, добові за час перебування в дорозі, одноразова матеріальна допомога тощо).

Головний редактор Експертус Кадри Ірина Житкова: «Нагадаю, що такі ж гарантії встановлено статтею 120 чинного  Кодексу законів про працю України. РГ намагається не лише втілити прогресивні ідеї у новому Трудовому кодексі, а й максимально зберегти чинні соціальні гарантії працівникам».

 

Докладні роз’яснення новацій Трудового кодексу від учасників Робочої групи з доопрацювання проекту ТК — у кожному номері журналу «Кадровик-01» у 2016 році!

Замовити номери журналу, що вже вийшли друком, та передплатити «Кадровик-01» на наступний період, дуже легко:

Не пропустіть щомісячні огляди змін від учасників Робочої групи:

3/2016
Відпустки, звільнення, робочий час у проекті Трудового кодексу

У фокусі — підсумки лютневих напрацювань Робочої групи з підготовки проекту Кодексу до другого читання. Розглянуто чимало важливих питань: призупинення та припинення трудових відносин, відсторонення від роботи, умови праці, робочий час і час відпочинку, відпустки

2/2016
Доопрацювання проекту Трудового кодексу: підсумки січня

У центрі уваги — січневі напрацювання Робочої групи з підготовки проекту Кодексу до другого читання: доля трудових книжок, процедурні новели укладення строкових трудових договорів, тимчасове переведення працівника за його згодою до іншого роботодавця у разі простою

1/2016
Проект Трудового кодексу України: доопрацювання триває

12/2015
Проект Трудового кодексу: новації — на часі

Що зміниться у кадровій роботі з прийняттям Трудового кодексу України? Про які новації фахівцям кадрової справи варто знати найперше? Зробімо разом перші кроки на шляху до впровадження Трудового кодексу


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Новий закон про мобілізацію — аналіз змін, наслідки», який відбудеться 9 травня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — оновлені обов’язки роботодавців, обов’язки працівників: у чому полягають, як і коли виконувати і що зробити роботодавцю. Також відповіді на запитання як обмеження для працівників-порушників можуть вплинути на роботодавця та інші новації, про які варто знати керівнику, кадровику, відповідальному за військовий облік.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Новий закон про мобілізацію — аналіз змін, наслідки

Статті за темою

Усі статті за темою

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
47102

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
22145

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
98002

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
246961

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді