Звільнення з ініціативи роботодавця: що дозволяє воєнний стан

Деякі положення КЗпП тимчасово призупинені

dismissed_.jpg

Звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час перебування у відпустці або на лікарняному заборонене Кодексом законів про працю України.

Як звільняти працівників під час воєнного стану

Втім, під час воєнного стану слід насамперед керуватися Законом України № 2136-IX «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану».

Цей документ тимчасово призупиняє деякі норми КЗпП. Зокрема, це стосується і звільнення під час періоду непрацездатності або під час відпустки

Розірвання трудового договору за цих умов наразі є можливим. Датою звільнення при цьому є перший робочий день:

  • наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності (зазначеним у лікарняному);
  • після відпустки.

Єдиним винятком є відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустка для догляду за дитиною до досягнення трирічного віку

Зауважте: воєнний стан як такий не може бути підставою для розірвання трудового договору. Такі дії трактують як грубе порушенням законодавства про працю. 

За інформацією Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Новий закон про мобілізацію — аналіз змін, наслідки», який відбудеться 9 травня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — оновлені обов’язки роботодавців, обов’язки працівників: у чому полягають, як і коли виконувати і що зробити роботодавцю. Також відповіді на запитання як обмеження для працівників-порушників можуть вплинути на роботодавця та інші новації, про які варто знати керівнику, кадровику, відповідальному за військовий облік.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Новий закон про мобілізацію — аналіз змін, наслідки

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
149487

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
35180

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24431

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
39805

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
185296

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді