Мінекономіки роз’яснило за яких умов можна надати неоплачувану відпустку замість оплачуваної

Неоплачувану відпустку надають за обґрунтованим рішенням роботодавця

Мінекономіки роз’яснило за яких умов можна надати неоплачувану відпустку замість оплачуваної Щорічна основна відпустка

З 24 грудня 2023 р. у період дії воєнного стану роботодавець може замінити частину щорічної відпустки та інших оплачуваних відпусток (крім відпустки з вагітності та пологів, відпустки до трьох років та відпустки у зв’язку з усиновленням дитини) відпусткою без збереження зарплати (абз. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, зі змінами, що вніс Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.12.2023 № 3494-IX).

Роботодавець має право, а не обов’язок обмежити будь-яку відпустку понад щорічну основну відпустку. Тому за рішенням роботодавця невикористані дні оплачуваної відпустки під час воєнного стану можна й надалі надавати працівникам.

Якщо роботодавець приймає рішення надати невикористані дні оплачуваної відпустки без збереження зарплати, він обґрунтовує таке рішення та документально підтверджує обставини, які спричинили таку необхідність.

Надати відпустку без збереження зарплати можна виключно за невикористані дні відпусток, на які працівник набув права після 24 грудня 2023 р. (лист Мінекономіки від 28.01.2024 № 4706-05/6893-09).

Після припинення або скасування воєнного стану невикористані дні оплачуваних відпусток надаватимуть лише зі збереженням зарплати.

Ірина Матійко

https://pro-op.com.ua/article/765-nstrukts-z-pojejno-bezpeki

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява на відпустку за власний рахунок

Працівник написав «заява за свій рахунок» або «заява на відпустку за власний рахунок на період війни». Поясніть, що потрібно дотриматись мови закону та переписати заяву на відпустку без збереження заробітної плати. Зразок заяви скачайте у статті та надайте працівнику для прикладу. Поясніть, що відпустки без збереження заробітної плати є різних видів. У деяких випадках надавати чи ні таку відпустку залежить від роботодавця.
202760

Головні питання з оформлення відпустки по догляду за дитиною до 6 років

Коли дитина потребує домашньої опіки після трьох років, перед мамою, її роботодавцем та кадровиком постає безліч запитань. Як оформити відпустку по догляду за дитиною до 6 років? Які документи надати? Хто, крім мами, може піти у таку відпустку? Як оформити вихід із такої відпустки? Відповіді на ключові запитання зібрані для вас у статті
216124

Ключове про відпустки без збереження заробітної плати

Державні гарантії та відносини, пов’язані з відпусткою, регулюють Конституція України, КЗпП, Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпуски), інші закони та нормативно-правові акти
11872

Відпустка без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану та у мирний час

Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом № 2136. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?
131029

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді