Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

Автор
провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Пояснення надала провідний експерт з трудового законодавства Експертус Кадри Олена Петровська

Не можете виплатити розрахунок при звільненні? Скористайтесь поясненням експерта

 Роботодавець не відповідатиме за порушення, якщо доведе:

  • що порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили;
  • існує причинний зв’язок між порушенням та бойовими діями або обставинами непереборної сили.

Чи можна виплатити розрахунок при звільненні пізніше за заявою працівника

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) та провести з ним розрахунок у строки, визначені статтею 116 КЗпП (ст. 47 КЗпП).

Якщо підприємство веде господарську діяльність, а працівники виконують роботу, роботодавець зобов’язаний виплатити належні працівникові кошти. Відсутність коштів через те, що зменшилася кількість замовлень, впали обсяги продажів та інші подібні обставини — це нормальні ризики господарської діяльності. Така ситуація виникала у роботодавців і в мирний час, і під час карантину.

Увага!

У разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство повинно виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за 6 місяців (ч. 1 ст. 117 КЗпП).

Те, що працівник напише заяву, за якою погоджується отримати розрахункові кошти пізніше, не позбавляє його права звернутись до суду, щоб стягнути з підприємства заборгованість з виплати зарплати та середньомісячний заробіток за час затримки розрахунку при звільненні, але не більше 6 місяців.

Держпраці перевіряє, чи виплачує підприємство:

  • в день звільнення всі суми, що належать працівнику при звільненні;
  • середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку належних звільненому працівникові сум у день звільнення, якщо роботодавець не виплатив їх з його вини та відсутній спір про їх розмір.

Детальніше про законодавче обґрунтування читайте у консультації.

Актуальна тема:

Коли суди розглядають такі справи, беруть до уваги існування форс-мажорних обставин та можуть відмовити у стягненні середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні (ознайомтеся з прикладами з судової практики).

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Заява на навчальну відпустку: зразок

Працівник має подати роботодавцю заяву та довідку-виклик навчального закладу. У статті — готовий зразок такої заяви за вимогами ДСТУ 4163:2020. Скачуйте та використовуйте у роботі
39136

Зразок заяви працівника на суміщення посад

Суміщення посад може запроваджуватися як за згодою з працівником, так і за одностороннім рішенням роботодавця. Продемонструймо на прикладі, як написати заяву на суміщення посад за ДСТУ 4163:2020
39593

Суміщення професій та посад

На підприємстві працівник може виконувати, крім основних обов’язків, ще й додаткову роботу. Така діяльність у трудовому законодавстві називається «суміщення професій (посад)». У чому полягає суміщення професій і посад, скільки посад можна суміщувати одночасно та чи передбачена законодавством доплата за суміщення посад, — дізнаєтесь у статті.
70737

Види переведення на іншу роботу

Працівника можна перевести на іншу роботу на підприємстві. Але тільки за його згодою. Трудове законодавство допускає також можливість переведення в іншу місцевість разом з підприємством або до іншого роботодавця. Остання процедура реалізується через звільнення.
24136

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді