Працівник не дотримує умов щодо ненормованості: чи надавати додаткову відпустку?

346

Запитання

Колективним договором передбачено, що за деякими посадами (бухгалтерія, відділ кадрів) встановлено режим ненормованого робочого дня, відповідно працівники мають право на додаткову відпустку за ненормований робочий день. Однак один з бухгалтерів відмовляється затримуватися на роботі після закінчення робочого дня (навіть коли є нагальна потреба і завдання головного бухгалтера), мотивуючи тим, що працює за сумісництвом в іншій організації. Чи має він у такому разі право на додаткову відпустку за ненормований робочий день чи надавати відпустку?

Відповідь

Щорічна додаткова відпустка працівникам з ненормованим робочим днем — тривалістю до 7 календарних днів надається згідно зі списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою (п. 2 частини першої ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Ненормований робочий день — це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. У разі потреби зазначена категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у такому випадку визначається не лише тривалістю робочого часу, але також колом обов’язків й обсягом виконаних робіт (навантаженням) (п. 1 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджено наказом Мінпраці України від 10.10.1997 № 7; далі — Рекомендації).

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників організації незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників (ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII; далі — Закон про колективні договори).

Якщо колективним договором певну посаду віднесено до посад з ненормованим робочим днем, а працівник, який працює за цією посадою, відмовляється за необхідності затримуватися на роботі, роботодавець вправі застосувати до нього дисциплінарне стягнення за порушення трудової дисципліни.

Якщо роботодавець дійде висновку, що за певною посадою, передбаченою Переліком, відсутні ознаки ненормованого робочого дня, він може ініціювати внесення змін до колективного договору у порядку, передбаченому статтею 14 Закону про колективні договори.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Оплата лікарняних в період воєнного стану», який відбудеться 6 червня. Спікер — керівник експертної групи «Експертус Кадри» Ольга Догадіна. У програмі — скільки може бути е-лікарняних поспіль, як з’ясувати: е-лікарняний первинний чи продовження попереднього, як оформити лікарняний з-за кордону. Також дізнаєтеся як оплачувати лікарняний суміснику, чи оплачувати лікарняний виконавцю робіт за ЦПД та як оплатити е-лікарняний, якщо працівник звільняється.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Оплата лікарняних в період воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про відпустки: спецпідбірка для кадровика

З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
44319

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
15144

Чорнобильські відпустки: види та порядок оформлення

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796) визначає гарантії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі — постраждалі), зокрема, у сфері відпусток. Розберемо даталі
64998

Щорічні додаткові відпустки: види та порядок надання

Як і кому надавати щорічні додаткові відпустки — питання актуальне для кадровика протягом усього року. Як визначити тривалість таких відпусток, який стаж зараховувати та чим відрізняються щорічні додаткові від інших видів відпусток — дізнайтеся у статті.
52917